مدال مسابقات

2 از بین نمونه های زیر انتخاب کنید

معمولا پس از پایان مسابقات ورزشی، علمی یا دانشگاهی با اعطای مدال مسابقات از برندگان نهایی تقدیر و تشکر به عمل می‌آید. این مدال‌ها به عنوان جایزه و تشویق به اشخاص یا موسسه‌هایی که در مسابقه‌ شرکت کرده‌اند اهدا می‌شود. بسته به مقام و رتبه‌ای که برندگان کسب کرده‌اند مدال‌های متفاوتی به آنها اعطا می‌شود. مدال‌های مسابقات هم معمولا متنوع هستند و از مواد مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. از این مدال‌ها به عنوان هدیه خاص برای اهداف و مقاصد مختلفی استفاده می‌شود. اگر شما هم علاقه‌مند هستید اطلاعات بیشتری درباره این مدال‌ها کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

جنس مدال مسابقات

مدال‌هایی که در مسابقات، جشنواره‌ها یا یادبودهای خاص به افراد و شرکت‌ها اهدا می‌شوند از مواد مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. همچنین اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند. مثلا مدال‌های بزرگ مسابقات معمولا به شکل شیلد تهیه می‌شوند. مدل‌های کوچک معمولا به عنوان هدیه خاص با سوزن به سینه زده شده یا به شکل بند به گردن آویخته می‌شوند. حتما این مدال‌ها را در مسابقات ورزشی مشاهده کرده‌اید که به برندگان بنا به رتبه و مقامی که کسب کرده‌اند انواع مدال‌های طلا، نقره و برنز اعطا می‌شود. این مدال‌ها معمولا از جنس سرب تهیه شده و روکش طلا، نقره و برنز روی آنها کشیده می‌شود.

مدال‌ها معمولا از جنس فلز به شکل دایره تهیه می‌شوند. همان طور که گفته شد جنس به کاررفته در تهیه این مدال‌ها سرب است و در مواردی هم از جنس برنج یا استیل استفاده می‌شود. نوع متریال و موارد مورد استفاده بستگی به سطح مسابقات دارد. مثلا در مسابقات المپیک معمولا در نشان طلا کمی هم از طلا استفاده شده است. اما در سایر موارد معمولا بعد از قالب‌گیری از روش آبکاری با آب طلا، نیکل یا مس برای پوشش روی مدال مسابقات استفاده می‌شود.

انواع مدال مسابقات

مدال‌های مسابقات انواع متفاوتی دارند. اما پیش از برشمردن انواع مدال‌های مسابقات ذکر این نکته ضروری است که اگر مدال درون جعبه قرار گرفته باشد به آن مدال، شیلد گفته می‌شود. همچنین اگر مدال به بندی آویزان شده باشد به آن گردن‌آویز می‌‌گویند. از طرفی اگر مدال مد نظر به سینه نصب شود آن مدال، مدالیوم خوانده می‌شود.

در اینجا می‌خواهیم به سه نوع مدال اشاره کنیم:

1-مدال:

این نوع مدال همان مدالی است که معمولا با آن آشنایی داریم. همان نوع ساده مدال که از جنس برنج یا استیل تهیه می‌شود. برای ساخت این هدیه خاص از روش اسیدکاری استفاده می‌کنند و ابعاد این نوع مدال مسابقه هم معمولا قطر 9 سانتی‌متر است.

2- مدال های فورج:

این مدال به روش پتک‌کاری یا پرس‌کاری تهیه و تولید می‌شود. منظور از اصطلاح فورج، آهنگری روی فلز است. در این نوع روش تولید مدال، دو یا چند فلز را در کنار هم قرار داده و آنها را به حالت نیمه‌مذاب درمی‌آورند، سپس همه را به هم متصل می‌کنند. این نوع مدال از جنس فولاد تهیه می‌شود و بعد به آن شکلی سه‌بعدی می‌دهند. مدال فورج کیفیت بالاتری دارد ولی قیمت آن نیز بیشتر است.

3- مدال فوری:

این نوع مدال، ویژه مواردی است که مشتری برای ثبت سفارش و تحویل آن زمان کمی در اختیار سازنده قرار داده است. معمولا سفارش باید در طی یک یا دو روز تهیه و تحویل داده شود. برای تهیه و تولید این مدال مسابقه فوری، آبکاری انجام نمی‌شود. در عوض، با رنگ کوره‌ای آلمانی، مدال را رنگ‌آمیزی می‌کنند.

کاربردهای مدال مسابقات

مدال مسابقات معمولا در پایان هر نوع مسابقه‌ای که در آن افراد با هم به صورت جدی رقابت می‌کنند به برندگان اهدا می‌شود. حال این مسابقات می‌تواند علمی باشد یا ورزشی. هر چند اعطای مدال به برندگان مسابقات در رویدادهای ورزشی رایج‌تر است. ورزشکاران در رده‌های مختلف بنا به مقام و رتبه‌ای که کسب کرده‌اند مدال دریافت می‌کنند. هر چه رتبه بهتری کسب کرده باشند مدال دریافتی آنها ارزشمندی بیشتری دارد. هر چند این ارزشمندی، بیشتر معنوی است و نشان‌دهنده جایگاهی است که برنده مسابقات به دست آورده است. اعطای مدال مسابقه‌ها حتی در مسابقات سنین پایین نیز رواج دارد و به کودکان و نوجوانانی که در مسابقات مختلف شرکت می‌کنند نیز اهدا می‌شود.

خرید مدال مسابقات

معمولا در مسابقات مهم و رسمی، مدال‌هایی که به برندگان اهدا می‌شوند سفارشی هستند و روی این مدال‌ها عنوان مسابقات حک شده است. برای خرید انواع مدال‌های مسابقات باید نوع، تعداد و ابعاد آنها را از قبل مشخص کنید. سپس بودجه و هزینه‌ای که قرار است با آنها مدال‌ها را تهیه کنید تعیین نمایید. موارد متعددی بر قیمت مدال سفارشی شما تاثیر می‌گذارد. اعم از جنس ماده به کار رفته، تعداد و تیراژ مدالی که سفارش داده‌اید و نوع ساخت مدالی که مدنظر دارید به برندگان اهدا نمایید.

نکات مهم در سفارش مدال مسابقات

هنگام سفارش مدال مسابقه باید به چند نکته مهم دقت کنید. با رعایت این نکات، می‌توانید تجربه خوبی در خرید و سفارش مدال مسابقه، این هدیه خاص داشته باشید. در اینجا به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

هنگام سفارش ابتدا باید به تعداد و ابعاد سفارش مدنظر خود توجه کنید.

۱-توجه به تعداد مدال سفارشی:

 اگر تیراژ سفارش شما بالاست به شما توصیه می‌کنیم از نوع مدال مسابقات فورج استفاده کنید. این مدل برای سفارش‌های با تعداد زیاد مناسب‌تر است و گرچه قیمت بالاتری دارد اما تیراژ سفارش بالا باشد هزینه‌ها سرشکن می‌شود.

۲- توجه به حداقل و حداکثر ابعاد مدال:

باید بدانید که حداکثر ابعاد مدال مسابقه مدنظر شما 9 سانتی‌متر است. همچنین اگر شیلد سفارش داده باشید حداکثر ابعاد شیلد 13 سانتی‌متر خواهد بود. هر چند لازم است بدانید برای سفارش مدال فورج محدودیتی در حداکثر ابعاد نداریم. همچنین اگر بخواهید بدانید حداقل ابعاد مدال سفارشی چقدر می‌تواند باشد. جواب سوال این است که حداقل ابعاد مدال مسابقه 3.5 سانتی‌متر است.

۳- نوع طراحی:

نکته سومی که باید به آن توجه کنید نوع طراحی است. حتما درباره مراحل طراحی و ساخت با سازنده مشورت و به نتیجه نهایی برسید.

قیمت مدال مسابقات

برای سفارش مدال مسابقه توجه به قیمت هم عامل کلیدی است. شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه‌ای که در اختیار شما قرار گرفته است دست به خرید بزنید. در این حالت اگر بودجه محدودی دارید باید به سراغ مواردی بروید که از متریال ارزان‌قیمت‌تری استفاده شده و طراحی خاصی هم نداشته باشد. اما اگر بودجه مناسبی دارید می‌توانید مدال‌هایی را سفارش دهید که ریزه‌کاری‌های بیشتری دارد.

سخن آخر

از آنجایی که تهیه مدال مسابقه برای برگزار کنندگان رویدادها و مسابقه‌های مختلف امر مهمی است، شما می‌توانید با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی ثامن تندیس مشورت کرده و بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید. همکاران ما با طراحی و ساخت انواع کاپ مسابقات ورزشی، مدال المپیاد، مدال تامین اجتماعی، مدال مسابقه‌های چرتکه و سایر مدال های ورزشی در خدمت شما هستند. بسته به نیاز و سلیقه شما بهترین طرح‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد تا با استفاده از آنها مدال مسابقات مدنظر خود را با موفقیت خریداری کنید.