بج سینه چیست؟ چه کاربردی دارد؟ بج یا نشان سینه (pin badge)، علامت یا لوگویی است که کارکنان یک سازمان یا شرکت بر روی لباس اداری خود نصب می کنند. بج سینه را با عناوین دیگری چون اتیکت، پیکسل، سنجاق یا گل سینه هم می شناسند.

به طور معمول، بج سینه در محیط های رسمی و اداری و همایش ها توسط افراد و مدیران مورد استفاده قرار می گیرد تا مجموعه یا سازمانی که به آن مرتبط هستند را معرفی کنند. ساخت بج های سینه هم مانند سفارش ساخت تندیس مورد تقاضای شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارهای مختلف است. این قطعه، از اقلام تبلیغاتی و تشریفاتی است و به نوعی می تواند معرف برندینگ یک سازمان یا کسب و کار باشد.

بج یا نشان چیست؟

بج یا نشان سینه، قطعه ای کوچک است که بر روی لباس نصب می شود و دربردارنده لوگوی شرکت هاست. این قطعه همانند انواع تندیس تبلیغاتی به نوعی معرف برندهای کسب و کارهای مختلف می باشد. بج سینه را می توان یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی برای عرضه در نمایشگاه ها معرفی کرد.

نشان سینه نمادی متشکل از لوگوی سازمان یا مجموعه و یا شعار مشخصی از یک همایش و اجتماع است. این قطعه ظریف در عین شکیل بودن، شخصیت و اعتبار را برای افراد ایجاد می کند.

اهمیت استفاده از نشان سینه

• بج سینه یک ابزار کارآمد برای حضور در نمایشگاه، همایش، جلسات رسمی و انجام تشریفات اداری است.
• با استفاده از این قطعه به خوبی می توان کارکنان یک شرکت یا سازمان را از دیگران متمایز کرد.
• نشان سینه به عنوان یک هدیه تبلیغاتی کارآمد عمل می کند.
• به خوبی می تواند معرف برند یک سازمان یا کسب و کار باشد.

متریال مختلف در ساخت بج سینه چیست؟

متریال کاربردی در ساخت بج سینه

با توجه به اینکه نشان سینه باید به خوبی معرف لوگوی یک برند باشد و رنگ و نمای خوبی را جلوه دهد، از فلزات راحت و چکش خوار برای ساخت آنها استفاده می شود. علاوه بر فلزات، متریال های دیگری چون پلکسی، چرم، پلی استر، چوب ، آنادایز و … هم در ساخت این قطعات کاربرد دارد.

بج سینه پلی استری

ویژگی های مهم این نوع نشان سینه عبارتند از:
• از برنج ساخته شده و گران ترین نوع بج سینه است.
• جلوه زیباتری نسبت به نشان سینه فلزی دارد.
• دارای تنوع رنگی و شفافیت بالاست.

بج سینه فلزی

نشان سینه فلزی از متریال های مختلفی چون برنج، سرب و آلومینوم و استیل ساخته می شوند.

بج سینه سربی

این نوع نشان های سینه به روش ریخته گری ساخته می شوند. این محصول در ساخت نشان سینه های نظامی کاربرد دارد. انواع لوگوهای سپاه، ارتش، انتظامی، سرهنگی و … از انواع سربی هستند.

بج سینه آلومینوم (آلومینیوم آنادایز)

آلومینوم به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری بالا، فلزی مناسب برای تولید نشان سینه یا پیکسل است. بج های آلومینومی ظاهر زیبا و ماندگاری بالا دارند. روکشی آنها پلی استر و نوع اتصال آنها آهنربایی است. با استفاده از فرایند آنادایز، این فلز را مستحکم تر و مقاوم تر می کنند. با این فرایند، قدرت چسبندگی رنگ به سطح فلز بهبود داده می شود.

کاربرد این نوع بج یا نشان چیست؟ بج سینه آلومینیوم عموما در مواردی که نشان دادن تمام جزئیات در این قطعه اهمیت دارد، استفاده می شود. برای سازمان هایی که طراحی لوگوها به صورت Transparent است و رنگ واحدی برای لوگو ندارند، بج سینه آلومینیوم یک گزینه عالی است.

بج سینه استیل

بج سینه استیل هم از دیگر انواع نشان های سینه فلزی هستند. مزیت مهم بج سینه استیل، ثابت بودن رنگ این محصول است. نکته مهم در ساخت این نوع نشان ها، محدود بودن دور برش است. برای نشان هایی که به دور برش نیاز دارند، بهتر است از جنس برنج استفاده شود.

بج سینه برنجی

اکثر بج یا نشان های موجود در بازار، از جنس برنج هستند. مزیت مهم این نوع نشان ها، قابلیت آبکاری و رنگ شدن خوب این متریال است.

بج سینه رنگی

بج سینه رنگی عموما از متریال برنج و با آبکاری طلا، نقره، برنز و … ساخته می شود. آبکاری بج های رنگی باعث افزایش جلوه بصری این قطعه می شود. کاربرد این نوع بج سینه چیست؟ معمولا، این نوع نشان سینه برای سازمان ها و مجموعه هایی که آشکار بودن رنگ لوگوی آنها اهمیت دارد، کاربرد دارد. ویژگی های مهم این نوع بج شامل موارد زیر است:

  • در انواع مات و براق وجود دارد.
  • بج سینه رنگی مات و رنگی با روش اسیدکاری و ریخته گری ساخته می شود.
  • با استفاده از رنگ کوره ای رنگ آمیزی می شوند.
  • ماندگاری و دوام بالایی دارند.

بج پلکسی

از ویژگی های بج سینه پلکسی وزن سبک آن است و به همین دلیل، در مقایسه با سایر انواع بج ها، کاربرد بیشتری دارند. این نوع نشان سینه با برش و حکاکی لیزر ساخته می شود. این متد در ساخت بج سینه پلکسی باعث شده است تا زیبایی و ظرافت بیشتری در محصول ایجاد شود.

بج سینه چگونه ساخته می شود؟

روش های ساخت بج سینه با توجه به جنس و طرح موردنظر متنوع هستند. از مهم ترین روش های ساخت بج سینه می توان موارد زیر را نام برد.

ریخته گری یا قالب ریزی، رایج ترین روش ساخت یکی از رایج ترین روش های ساخت بج سینه، ریخته گری است. این روش شامل مراحل زیر است:

  • طراحی قالب مورد نظر با نرم افزار
  • ساخته شدن قالب توسط دستگاه
  • تزریق سرب داخل قالب، پرس و پرداخت آن
  • آبکاری بج های سینه

اسیدکاری

در روش اسیدکاری، طرح مورد نظر روی استیل یا برنج چاپ می شود. در ادامه، اسیدکاری انجام می شود. این مرحله باعث می شود تا قسمت هایی که چاپ روی آنها انجام نشده، توسط اسید خورده و حذف شوند. در ادامه این روش، از بین بردن ضایعات بج سینه و آبکاری بخش های مانده صورت می گیرد.

پلی استر، دوام بالای محصول

در این روش ساخت، پس از چاپ طرح موردنظر روی یک کاغذ، برای ایجاد درخشش و زیبایی، یک لایه رزین روی آن اضافه می شود. بج سینه ساخته شده در این روش، به یک ورق فلزی متصل می شود. در ادامه، با اتصال مگنت یا سوزن به ورق، محصول آماده استفاده است. ویژگی مهم این روش ساخت بج سینه چیست؟ در پاسخ می توان به هزینه ساخت بالا و دوام بیشتر محصول اشاره کرد.

لیزر، ظرافت در طراحی محصول

در این روش با استفاده از دستگاه لیزر، حکاکی طرح مورد نظر روی ورق های مولتی استایل انجام می شود. با جدا کردن بج های سینه از ورق، آبکاری صورت می گیرد.

کاربرد بج سینه چیست؟

کاربرد بج سینه

کاربردهای بج سینه چیست؟ به چه دلیل کسب و کارهای مختلف از این محصول استفاده می کنند؟ پیکسل یا نشان های سینه علاوه بر ایجاد هماهنگی در یک گروه، اولین کانال ارتباطی یک سازمان، شرکت و … با محیط بیرون هستند.

نشان سینه یکی از موارد مهم در ایجاد هویت بصری برای ایجاد تصویری از هویت برند در ذهن مخاطب است. این قطعه می تواند نمایشی از نام برند در محیط های مختلف داخلی (ادارات و سازمان ها) و محیط های خارجی (همایش ها، نمایشگاه ها و ..) باشد. از این رو کاربرد اصلی آن در توسعه برندینگ کسب و کارها معرفی می شود.

نشان سینه، ابزاری موثر در برندینگ

در این مقاله با بیان این پرسش که بج سینه چیست، به بررسی این مفهوم، کاربرد و مزایای استفاده از آن پرداختیم. ایجاد یک تصویر ذهنی در ذهن مخاطب از روش های مهم مارکتینگ در دنیای امروز است. بج های سینه در عین ظرافت و شکیل بودن، نمایشی از برند و شکل هندسی لوگوی کسب و کارها هستند. با استفاده از این نشان ها می توان مخاطبان زیادی را درگیر خدمات یا محصول یک کسب و کار کرد. به همین دلیل، آن را ابزاری قدرتمند در معرفی یک کسب و کار معرفی می کنند. در عصر حاضر، استفاده از این نوع ابزارهای کارامد می تواند نقشی مهم در برجسته کردن برندهای مختلف داشته باشد.

اگر شما هم از صاحبان کسب و کار هستید، برای معرفی برند خود و تثبیت آن در ذهن مخاطب همین حالا اقدام کنید. در ثامن تندیس می توانید با سفارش ساخت انواع تندیس، لوح تقدیر و بج سینه، گامی موثر در رونق کسب و کار خود بردارید.

سوالات متداول

روش های ساخت بج یا نشان چیست؟

ریخته گری، لیزر، پلی استر، اسیدکاری

استفاده از بج سینه چه مزایایی دارد؟

بج سینه یک ابزار کارآمد برای حضور در نمایشگاه، همایش، جلسات رسمی و …، هدیه تبلیغاتی کارآمد، ابزاری کارامد در معرفی برند یک سازمان یا کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *