مجسمه و تندیس بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ و بهترین گزینه برای نمایش هنر بشر هستند. این اشیاء ارزشمند، به عنوان اثرهای باستانی، جنبه های مهمی از عقاید و باورها را به نمایش می گذارند. معروف ترین مجسمه های جهان به عنوان نمادی از خدایان، افراد و یا وقایع تاریخی ساخته شده اند.

 همانگونه که سفارش ساخت تندیس به عنوان یادبود و نشانی از قدردانی تلقی می شود، ساخت مجسمه نیز نمادی از جریان عقاید، احساسات و فلسفه را به نمایش می گذارد. مجسمه های معروف دنیا ، قدمتی چند هزار ساله دارند و دلیل مهمی برای جذب گردشگران می باشند.

 فهرستی از معروف ترین مجسمه های جهان

مجسمه سازی از قدیمی ترین هنرهای بشر اولیه است. از اولین ترسیم های بشر به صورت حکاکی در دیواره غارها تا ساخت عظیم ترین مجسمه های جهان در دوران مسیحیت، رنسانس، نئوکلاسیک و …، همگی نشان از اهمیت این هنر در تاریخ بشری دارند.

خلق یک اثر سه بعدی و جان بخشیدن به اشیا، از ناب ترین هنرهایی است که می تواند در جذب گردشگران مؤثر باشد. این آثار اطلاعات فراوانی درباره قلب، ذهن  و باور انسان ها در دوران گذشته تا عصر حاضر ارائه می دهند. تماشای مجسمه های معروف دنیا بهترین دلیل برای سفر به یک مقصد خاص هستند. پس، اگر قصد سفر با این هدف را دارید، بهتر است مجسمه های مشهور جهان را بشناسید.

ابوالهول در مصر، عظیم ترین مجسمه تک سنگی جهان

مجسمه ابوالهول در مصر

ابولهول، از مشهورترین مجسمه های جهان در قاهره است. این مجسمه غول پیکر و ایستاده، به عنوان نگهبان اهرام ثلاته مصر شناخته می شود. سری شبیه انسان و اندامی مانند شیر، بهرین توصیف از این هیولای سنگی مصر است. ارتفاعی حدود 20 متر دارد و به عنوان بزرگ ترین مجسمه تک سنگی دنیا شناخته می شود.

مجسمه اندیشگر، نمادی از فلسفه در فرانسه

مجسمه اندیشگر، یکی از مجسمه های معروف دنیا در فرانسه است. پیکره ای در ابعاد انسانی که بر روی تخته سنگی نشسته و در حال تفکر است.

مجسمه آزادی، بلندترین مجسمه های جهان در آمریکا

مجسمه ازادی در امریکا

به جرات می توان مجسمه آزادی را از شناخته شده ترین مجسمه های موجود در جهان معرفی کرد. این مجسمه نمادی از آزادی و خوشامدگویی به گردشگران و مهاجرین امریکاست. تندیس آزادی، پیکره ای عظیم از زنی ایستاده است که مشعل آتش افروزی در دست دارد. ارتفاعی حدود 93 متر داراست و به عنوان بلندترین مجسمه جهان شناخته می شود.

مجسمه کوه راشمور، پیکره مشهورترین سران سیاست در آمریکا

مجسمه های کوه راشمور، یکی دیگر از معروف ترین مجسمه های جهان در پارک راشمور آمریکا هستند. این تندیس ها سران مشهور دنیای سیاست آمریکا را به نمایش می گذارند. پیکره 4 تن از مشهورترین سیاستمردان آمریکا بر روی این کوه کنده کاری شده اند.

مجسمه موآیی، مرموزترین پیکره های جهان در شیلی

مجسمه های موآیی، پیکره هایی ساخته شده از خاکستر و سنگ های اتشفشانی هستند. این مجسمه های تک سنگی، نمادی از فرهنگ مردم جزیره ایستر شیلی می باشند. 10 متر ارتفاع و 75 تن وزن دارند. قدمت چند هزار ساله این پیکره ها، سالانه تعداد گردشگران زیادی را به این جزیره جذب می کند.

مجسمه گل غول پیکر، پیکره ای با الهام از طبیعت در آرژانتین

مجسمه گل غول پیکر

گل غول پیکر، یکی دیگر از مجسمه های معروف دنیا می باشد. این شاهکار معماری در آرژانتین و تماما از فلز ساخته شده است. گلبرگ های آن با الهام از طبیعت ضمن حرکت خورشید باز و بسته می شوند. حرکت گلبرگ ها و انعکاس زیبای آنها در آب، ویژگی های شاخص این مجسمه معروف هستند.

پیتر کبیر، مجسمه ای سوار بر اسب در روسیه

تندیس پیتر کبیر، با ارتفاعی حدود 91 متر، یکی دیگر از مجسمه های بلند جهان است؛ پیکره برنزی سوار بر اسب که نمادی از برقدرت بودن روسیه را به نمایش می گذارد.

مجسمه مادر، شاهکار معماری جهان در روسیه

مجسمه مادر از معروف ترین مجسمه جهان در روسیه است. این پیکره با ارتفاعی حدود 85 متر در لیست بلندترین مجسمه های جهان قرار می گیرد.  200 پله، مسیری است که باید برای رسیدن و تماشای این شاهکار معماری طی شود. این معماری به عنوان نمادی از 200 روز نبرد با استالینگراد معرفی می شود.

مجسمه قورباغه مسافر، کوچک ترین مجسمه های معروف دنیا در روسیه

قورباغه کوچک برنزی از کوچک ترین مجسمه های معروف دنیا در شهر  Tomsk روسیه است. قورباغه کوچک، ارتفاعی حدود 4 سانتی متر دارد. این مجسمه به عنوان نمادی از سفر در ورودی یک هتل در این کشور به نمایش گذارده شده است.

مجسمه دیوید، از زیباترین تندیس های دنیا در ایتالیا

مجسمه داوود یکی از زیباترین تندیس های تاریخی دنیاست. ارتفاعی حدود 5 متر دارد. این تندیس، پیکره ای در حال تفکر از داوود را به نمایش می گذارد.

مجسمه پیتا، شاهکار میکل آنژ در ایتالیا

مجسمه پیتا، شاهکاری از میل آنژ است که تصویری تراژدیک از به آغوش کشیدن عیسی مسیح توسط مریم مقدس را به تصویر می کشد. این تندیس نمادی از غم، صبر و ایمان را در بر دارد.

مجسمه مسیح منجی، از عجایب هفتگانه جهان در برزیل

مجسمه مسیح منجی

تندیس مسیح منجی، پیکره ای از حضرت عیسی با ارتفاع 40 متر و عرض 28 متر است. این مجسمه از جاذبه های گردشگری برزیل و بزرگ ترین اثر هنری سبک دکو می باشد.

سرهای غول پیکر اولمک، نمادی از تمدن اولمک در مکزیک

مجسمه سرهای غول پیکر، ساخته شده از سنگ های اتشفشانی بازالتی هستند. این مجسمه ها 17 سر عظیم  و یادگاری از تمدن اولمک ها می باشند. باورهای مختلفی در ساخت این پیکره ها وجود دارد؛ اما  دلیل اصلی خلق آنها همچنان به صورت نکته ای رازآلود باقی مانده است.

تندیس شیرهای دلوس، پناهگاهی مقدس در یونان

دلوس، پناهگاهی مقدس برای یونانیان است. تندیس شیرهای این منطقه هم از دیگر معروف ترین مجسمه های جهان محسوب می شوند. این تندیس ها شامل 12-9 شیر مرمر سنگی هستند که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کنند.

مجسمه های کوه نمرود، باقدمت ترین مجسمه های جهان در ترکیه

مجسمه های کوه نمرود، پیکره هایی از سرهای شیر و عقاب هستند. این تندیس ها در کوهی به ارتفاع حدود 2 هزار متر قرار دارند. مجسمه های کوه نمرود، به عنوان معروف ترین مجسمه های جهان، عقاید و افسانه های یونانی و پارسی را به نمایش می گذارند.

بودای لشان، مجسمه ای با نماد آرامش در چین

بودای لشان در مسیر اتصال 3 رودخانه متلاطم و آشفته ساخته شده است. در عقاید مردم چین، این مجسمه به عنوان نشانی از آرامش تلقی می شود. همانند مجسمه مسیح در سراسر جهان، بودای لشان نیز از مجسمه های معروف دنیا شناخته می شود.

بهار معبد بودا، بلندترین مجسمه آسیایی در چین

مجسمه معبد بودا

مجسمه بهار معبد بودا، از مرتفع ترین مجسمه های دنیاست. این پیکره ارتفاعی حدود 1.5 متر دارد. از پربازدیدترین و معروف ترین مجسمه های دنیا در قاره آسیا محسوب می شود.

مجسمه معبد باتو، پیکره ای عظیم الجثه در مالزی

مجسمه باتو، پیکره ای عظیم الجثه در جوار معبد باتو در مالزی است. این تندیس از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری قاره آسیاست که همه ساله تعدا زیادی گردشگران را برای بازدید به مالزی راهی می کند.

مجسمه وحدت، بزرگ ترین مجسمه خلق شده جهان در هند

مجسمه وحدت

مجسمه وحدت، یکی دیگر  از مجسمه های غول پیکر جهان می باشد. این پیکره به نشان افتخار به یکی از بنیانگذاران هند (والابابهایی) ساخته شده است. مجسمه وحدت با ارتفاعی حدود 1.8 متر، در لیست بلندترین مجسمه های جهان قرار می گیرد.

مجسمه های معروف دنیا، میراث به جا مانده از گذشتگان

مجسمه ها، پیکره هایی ساخته شده به منظور نمایش وجود یک شی ء، انسان، حیوان یا واقعه هستند. از بزرگداشت وقایع تاریخی گرفته تا یادبود بزرگان، مجسمه ها به عنوان یک اثر هنری ارزشمند به نمایش عموم گذاشته می شوند.

معروف ترین مجسمه های جهان، نماد و میراثی به جای مانده از گذشتگان هستند. این پیکره ها مهم ترین اتفاقات تاریخی را در خود جای داده اند. با کنکاش در تاریخچه این اشیا می توان به رازهای نهفته زیادی در باور و اعتقادات گذشتگان پی برد. شما کدامیک از پیکره های هنری معرفی شده را از نزدیک دیده اید؟ نظرات خود را درباره دیگر مجسمه های معروف دنیا در بلاگ ثامن تندیس با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

بلندترین مجسمه های جهان کدامند؟

بهار معبد بودا (1.5 متر) در چین، مجسمه وحدت (1.8 متر) در هند، مجسمه مادر (85 متر) در روسیه، مجسمه آزادی (93 متر) در آمریکا

مجسمه های معروف دنیا در قاره آمریکا چه نام دارند؟

مجسمه کوه راشمور، مجسمه آزادی و مجسمه موآیی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *