تندیس یعنی چه؟ ممکن است شما هم با شنیدن نام تندیس، انواع مختلف مجسمه در ذهنتان تداعی پیدا کند. اما، این دو واژه با هم متفاوت هستند. در پاسخ به این پرسش که تندیس چیست، می توان آن را شیئی نمایگر لحظه و رویدادی باشکوه معرفی کرد. تندیس ها اغلب برای همایش ها، جشنواره ها، نمایشگاه ها، رویدادهای ورزشی و .. کاربرد دارند. شاید شما هم در مقطعی از زندگی خود، این هدیه ملموس و بادوام را به نشان شایستگی خود دریافت کرده باشید.

نهادها، سازمان ها و برندهای مختلف با سفارش ساخت تندیس به مراکز تولیدکننده این محصول، آن را به عنوان هدیه ای ارزشمند جهت قدردانی از منتخبین خود اهدا می کنند. گاهی نیز، این هدایا به جهت ماندگار بودن در ذهن افراد استفاده می شود. در این موارد، اهدای تندیس ها همان چیزی است که به تقویت برند یک سازمان یا شرکت کمک می کند.

تندیس یعنی چه؟

معنای لغوی تندیس، پیکر، تصویر، قالب یا کالبد است. در یک تعریف مختصر می توان تندیس را اینگونه معرفی کرد:

پیکره ای ساخته شده با هدف یادآوری یا نمایش گذاردن وجود یک شی ء، انسان، حیوان یا واقعه. به طور معمول، تندیس ها با هدف تجلیل از افراد برجسته در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و … کاربرد دارند. اما، برخی از آنها، چون انواع تندیس تبلیغاتی، با هدف شناخته شدن یک برند برای دریافت کالا یا خدمات به افراد اهدا می شوند.

تندیس با مجسمه چه تفاوتی دارد؟

تفاوت مجسمه با تندیس چیست؟ اگرچه این دو واژه اغلب با هم به کار برده می شوند، اما تفاوت هایی با هم دارند. شناخت این تفاوت ها انتخاب را برای شما آسان تر می کند.

ظاهر، مهم ترین وجه تمایز

در حالیکه خلاقیت، مهم ترین عنصر در ساخت مجسمه است، این ویژگی در ساخت تندیس کمتر دیده می شود. خلق یک مجسمه، اثری کاملا منحصر به فرد و ساخته سلیقه و خلاقیت هنرمند است؛ اما، پیکره ای که در ساخت تندیس خلق می شود، با توجه به یک طرح موجود است.

ابعاد، شاخصه مهم دیگر تمایز

خلق یک مجسمه در هر ابعادی می تواند انجام شود؛ هنرمند در ابعاد دلخواه خود مجسمه را طراحی و ایجاد می کند. در حالیکه، تندیس ها ابعاد مشخصی دارند.

هدف ساخت، نمایش عمومی یا نشان قدردانی

مجسمه و تندیس با اهداف مختلفی طراحی و ساخته می شوند. تندیس ها عموما به نشان قدردانی از افراد در مراسم و بزرگداشت ها ساخته می شوند. اما خلق مجسمه ها با هدف نمایش در اماکن عمومی است.

تاریخچه تندیس، از جهان باستان تا قرن اخیر

تاریخچه تندیس

ساخت تندیس از قدیمی ترین هنرهای بشر است. نقاشی و طراحی های حک شده در هزاران سال پیش را می توان نقطه آغاز حرکت بشر در این مسیر عنوان کرد. تندیس های ما قبل تاریخ، با اهداف معنوی چون پرستش ساخته می شدند؛ چهره های انسانی، حیوانی یا ترکیبی که به عنوان ارواح شر یا خیر در نبرد مداوم بشر برای بقا مورد پرستش قرار می گرفتند. در تمدن مصر، بین النهرین، چین و دره ایندوس هم همانند بشر ماقبل تاریخ، اعتقادات عمیقی در تندیس سازی مشاهده شده است.

در قرن اخیر، ساخت و کاربرد تندیس تغییر فراوانی کرده است. در عصر حاضر، این پرسش که تندیس یعنی چه و چه کاربردی دارد، پاسخی متفاوت دارد. آنچه به عنوان تندیس در روزگار ما شناخته می شود، مفهومی از یادبود است که به نشان قدردانی از شخصیت های بزرگ  اهدا می شود.

طرح تندیس اسکار  توسط جورج استنلی را می توان اولین حرکت بشر امروزی در ساخت تندیس معرفی کرد. از آن پس، ساخت انواع مختلف تندیس جهت بزرگداشت اشخاص مرسوم شد. امروزه، در جشنواره ها و مراسم های مختلف داخلی و خارجی، این اشیاء ارزشمند و ماندگار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد اولیه در ساخت تندیس

در گذشته روند ساخت تندیس ها به صورت دستی و از طریق حکاکی بود؛ اما در حال حاضر به واسطه عرضه تجهیزاتی مدرن چون دستگاه های لیزر، این پروسه راحت تر اجرا می شود. متریال های مختلفی در ساخت تندیس ها استفاده می شود که از مهمترین آنها عبارتند از:

 • چوب
 • فلز (طلا، نقزه، برنج، اهن، زاماک و …)
 • شیشه
 • گچ
 • فایبرگلاس
 • رزین
 • پلکسی
 • سنگ

از کنده کاری تا جفت کاری، مراحل مختلف در ساخت تندیس

سه روش اجرایی مختلف در ساخت تندیس ها وجود دارد:

کنده کاری: فرایند رسیدن به شکل مورد نظر از طریق کاستن از یک توده جامد چون سنگ یا چوب است.

شکل دهی: شامل شکل دادن به موادی حجم پذیر مانند گل، گچ، موم و …برای به دست آوردن حجم مورد نظر است.

جفت کاری: مرسوم ترین روش در ساخت تندیس هاست. این روش با ساخت جداگانه اجزای تندیس ها و اتصال آنها از طریق پرچ، میخ، چسباندن، جوش و لحیم انجام می شود.

انواع تندیس

معرفی انواع تندیس

حتما تا این قسمت پاسخ پرسش تندیس یعنی چه را دریافت کرده اید. در این مرحله، شناخت انواع تندیس ها اهمیت پیدا می کند. طراحی و ساخت تندیس ها، مطابق با ماهیت یک برند یا رویداد انجام می شود.

 علاوه بر ارزش مادی و معنوی اهدای این اشیا به افراد دریافت کننده، ماندگاری برند در اذهان، اتفاق مثبت دیگری است که در این میان روی می دهد. با توجه به ماهیت مراسم یا جشنواره، طراحی تندیس ها در ابعاد، اشکال و طرح های متنوعی انجام می شود. به عنوان مثال، سفارش تندیس فارغ التحصیلی در مقایسه با یک رویداد ورزشی، با متریال و طرحی متفاوت شکل می گیرد.

تندیس پلکسی

پلکسی متریالی پرکاربرد در ساخت تندیس هاست. ویژگی هایی چون سبکی، استحکام و انعطاف پذیری، استفاده از این متریال را در ساخت تندیس پرکاربرد می سازد. از سوی دیگر، قیمت تندیس پلکسی در مقایسه با دیگر انواع، متناسب تر است. این ویژگی ها باعث شده تا در مراسم و جشنواره های مختلف، سفارش ساختن این تندیس ها طرفداران بیشتری داشته باشد.

تندیس چوبی، هنر کاملا دستی

تندیس های چوبی، با حکاکی طرح های مختلف در انواع مختلف چوب ساخته می شوند. حکاکی با چکش و مداد، دستگاه برش لیزر و CNC از روش های مختلف ساخت این تندیس ها هستند.

طراحی دستی و کاربرد مواد طبیعی، ارزش هنری و مالی این نوع تندیس ها را افزایش می دهد. قیمت تندیس چوبی با توجه به ابعاد، جزئیات حکاکی و نقاشی، معروفیت هنرمند، متفاوت است. طبیعتا، تندیس های بزرگ و ساخته دست هنرمندان شناخته شده، با قیمت بالاتری عرضه می شوند. از انواع مختلف این تندیس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تندیس باستانی
 • تندیس سنتی
 • تندیس هنری
 • تندیس نمایشی

تندیس کریستال، ویژه حکاکی متن روی تندیس

تندیس های کریستالی، به واسطه درخشش و جلوه زیبا شناخته می شوند. برای حکاکی متن روی تندیس، این نوع تندیس ها بهترین انتخاب هستند. با استفاده از لیزرهای سه بعدی می توان طرح های زیبایی را در این تندیس ها حکاکی کرد.

تندیس حجمی، ظرافت و دقت بالا در طراحی

انواع حجمی تندیس یعنی چه؟ چه ویژگی هایی آن را متمایز می کند؟ ویژگیj شاخص تندیس های حجمی، طراحی خاص و وزن سنگین آنهاست. این گروه از تندیس ها به دلیل حجم و سه بعدی بودن، در مراسم و جشنواره های ویژه بیشتر کاربرد دارند. متریال اصلی به کار رفته در ساخت این تندیس ها، فلز است؛ اما، شیشه، چوب و … هم در ساخت این تندیس ها مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت تندیس های حجمی با توجه به ابعاد و متریال کاربردی در ساخت آنها متفاوت است.

تندیس ترکیبی، هدیه ای خاص و متفاوت

تندیس ترکیبی از مواد اولیه مختلفی ساخته می شود. ترکیبی از چوب، ام دی اف، فلز، رزین، پلکسی، سنگ و … در ساخت این نوع تندیس ها به کار می رود. بسته به متریال به کار رفته، تندیس های ترکیبی قیمت متفاوتی دارند.

تندیس ساده، مینیمال و به دور از شلوغی

تندیس های ساده از متریالی چون رزین، شیشه و پلکسی ساخته می شوند. وزن کمتری دارند. سفارش این نوع تندیس ها با قیمت مناسب تری تمام می شود.

کاربرد تندیس چیست؟

اگر پاسخ پرسش تندیس یعنی چه را دریافت کرده باشید، حتما از کاربردهای آن هم مطلع شده اید. تندیس ها به نشان یادبود در همایش ها و جشنواره های مختلف کاربرد دارند. از مهم ترین موارد کاربرد تندیس می توان این موارد را نام برد:

 • تقدیر از افراد و گروه ها به دلیل کسب موفقیت یا ارائه خدمات ارزشمند
 • معرفی مفاخر و چهره های سرشناس
 • شناخته شدن یک برند برای دریافت کالا یا خدمات
 • افزایش جلوه بصری در محیط

تندیس، المانی از نشان یادبود تا موفقیت در کسب و کار

در این مقاله جهت پاسخ به پرسش تندیس یعنی چه، زوایای مختلف این شی ء ارزشمند را مورد بررسی قرار دادیم. با مطالعه این مقاله حتما پاسخ پرسش هایی چون تندیس چیست، چه انواعی دارد، کاربردهای آن چیست و … را دریافت  کرده اید.

سفارش ساخت تندیس می تواند در کنار القای حسی خوشایند به مخاطب، یادآور هویت و برند شما نیز باشد.گروه صنعتی ثامن تندیس، با بیش از دو دهه سابقه در تولید تندیس، قاب های ذهبی، لوح تقدیر و بج سینه در این مسیر همراه شما خواهد بود. این مجموعه  مفتخر است تا با تولید و عرضه انواع تندیس های مراسم، جشنواره و بزرگداشت ها در خدمت شما باشد. با خرید تندیس های آماده این مجموعه یا سفارش ساخت، می توانید تجربه ای خوشایند از کیفیت بالا و قیمت مناسب را کسب کنید.

سؤالات متداول

تندیس چیست؟

تندیس پیکره ای ساخته شده با هدف یادآوری یا نمایش گذاردن وجود یک شی ء، انسان، حیوان یا واقعه است.

مهم ترین وجوه تمایز مجسمه و تندیس چیست؟

ظاهر، ابعاد و هدف ساخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *