آثار باستانی هر کشوری، تاریخچه و تمدن هنر مردمان آن سرزمین را نشان می دهد. یکی از هنرهای تاریخی مردمان این مرز و بوم، معرق کاری می باشد. شاید در ذهن خود بگویید معرق کاری چیست؟ پاره چینی، به وصله کردن تکه هایی همچون چوب، کاشی و فلز گفته می شود که آثار هنری زیبایی پدید می آورند. از این هنر زیبا در ساخت انواع تندیس چوبی، تابلوهای نفیس و تزئینات دکوراسیون منازل استفاده می شود.

هنر زیبای معرق کاری به چه معناست؟

معرق کاری چیست؟ یکی از جذاب ترین نمونه های هنر دستی مردم ایران، معرق کاری یا پاره چینی می باشد. معرق در لغت به معنای رگه، تکه و وصله است و معرق کاری در وصله کردن تکه های یک چیز معنا می شود. در پاره چینی، قطعه های کوچک فلز، چوب و کاشی را در کنار هم بر روی سطح های مختلفی می چسبانند که در نتیجه آن صنایع دستی، تابلو، ظرف و ساعت های زیبایی همچون ساعت معرق و تذهیب ساخته می شود. هنرمندان در نخستین آثار هنر پاره چینی، از تکه های بزرگ چوب یا کاشی استفاده می کردند، اما به مرور زمان، این اشکال به صورت ظریف و کوچک با توجه به اشکال مختلف هندسی و علم ریاضی مورد استفاده قرار می گرفتند. قدمت این آثار هنری را می توانید در نمونه های به جای مانده از دوره سلجوقی که از قرن ششم به یادگار مانده در شهرهایی نظیر تبریز، یزد و کاشان مشاهده کنید.

انواع زمینه در پاره چینی

در هنر معرق کاری، تکه های کوچک چوب، سرامیک و مانند آن بر روی سطحی قرار می گیرند. به سطحی که معرق بر روی آن انجام می شود زمینه می گویند. در پاره چینی عموما از دو نوع زمینه استفاده می شود که عبارت اند از:

  • معرق زمینه پلی استر
  • معرق زمینه چوب

از زمینه های متنوع هنر معرق کاری، به صورت تزئینی یا کاربردی در اشکال مختلف به کار می رود. اما متریال پرکاربرد که هنر معرق بر روی آن انجام می شود، چوب است.

دلایل استفاده از زمینه چوب در هنر معرق کاری

  1. چوب ماده ای آسان و در دسترس از گذشته تا به امروز می باشد، که انسان ها توانسته اند به آسانی و با صرف کمترین هزینه آن را تهیه کنند.
  2. از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد و نسبت به سایر مواد، شکل پذیری بهتری دارد.

کاربردهای جذاب معرق کاری

امروزه با تمایل افراد به سبک دکوراسیون کلاسیک و سنتی، هنر معرق کاری جایگاه ویژه ای را در میان علاقه مندان کسب کرده است. شما می توانید نمونه های این هنر زیبا را در ساخت انواع میز، بوفه، کتابخوانه، ساعت های معرق و دیگر لوازم چوبی مشاهده کنید.

ساخت تندیس های فاخر هنری

ساخت تندیس های فاخر هنری

تندیس، یکی از محصولات جذابی می باشد که در آن هنر زیبای پاره چینی به کار می رود. در ساخت تندیس به طور عمده از متریال چوب استفاده می شود. شما می توانید نمونه های زیبای هنر پاره چینی را در انواع مختلف تندیس نظیر تندیس معرق و مشبک، تندیس میناکاری و معرق و همچنین تندیس ترکیبی معرق و سنگ طبیعی عقیق ملاحظه کنید.

لوح تقدیر معرق

لوح تقدیر معرق

از هنر دستی پاره چینی، به صورتی متفاوت در ساخت لوح تقدیر استفاده می شود. تکه های چوب را با طرح های اسلیمی جذاب برش می دهند و در گرداگرد لوح تقدیر به کار می برند.

تابلوهای نفیس پاره چینی

تابلوهای نفیس پاره چینی

کاربرد هنر معرق کاری امروزه گسترده تر شده و شما شاهد این هنر زیبا در تابلوهای متنوع چوبی می باشید. با استفاده از اشکال مختلف، این تکه های چوب را برش می دهند و تابلوهای زیبایی نظیر تابلو نفیس معرق چهار قل پدید می آورند.

تزئینات بنای داخلی و بیرونی ساختمان ها

هنر معرق کاری، جایگاه ویژه ای در میان دکوراسیون کلاسیک و سنتی کسب کرده است. شما می توانید از این هنر، به دو نمونه مدرن و سنتی در طراحی سفره خانه های سنتی، آپارتمان های تجاری، مسکونی و هتل ها استفاده کنید. از هنر پاره چینی همچنین در دکوراسیون آشپرخانه و خانه نیز به کار می رود که نمونه های آن را می توانید در نمای لابی هتل و ساختمان، سطوح میز، قاب های پنجره و تابلو مشاهده نمایید.

سخن پایانی، معرق کاری چیست؟

معرق کاری، یکی از هنرهای دستی مردمان ایران می باشد که در آثار و بناهای تاریخی به جای مانده از قدیم، مشاهده می شود. هنر پاره چینی در اصطلاح به معنای وصل کردن تکه های یک چیز نظیر کاشی، چوب و فلز به هم می باشد. از متصل کردن این متریال ها، صنایع دستی زیبایی همچون تابلوهای نفیس، لوح تقدیر و ظرف های دکوراتیو ساخته می شود. اگر در جست و جوی خرید محصولاتی می باشید که از هنر زیبای پاره چینی در ساخت آن استفاده شده، به شما شرکت ثامن تندیس را معرفی می کنیم. در این مجموعه، انواع محصولات متنوعی نظیر تابلوهای معرق، لوح تقدیر و … تولید می شود که می توانید با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

سوالات متداول

معرق کاری به چه معناست؟

هنر وصله کردن تکه های یک چیز به هم را معرق کاری می گویند.

در معرق کاری از چه متریال هایی استفاده می شود؟

در پاره چینی عموما از چوب، فلز و کاشی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *